diff --git a/krouzek/soucasna-revolucni-hnuti/index.html b/krouzek/soucasna-revolucni-hnuti/index.html index d39cba5..0f50f09 100644 --- a/krouzek/soucasna-revolucni-hnuti/index.html +++ b/krouzek/soucasna-revolucni-hnuti/index.html @@ -119,7 +119,7 @@ Aktivně usiluje o osvobození od kapitalismu, imperialismu a souvisejících ú "mainEntityOfPage": "true", - "wordCount": "856" + "wordCount": "881" } @@ -324,8 +324,16 @@ Aktivně usiluje o osvobození od kapitalismu, imperialismu a souvisejících ú ARAK #
102 normostran = 3 týdny
Aktivistická příručka (ARAK) je jedním z povinných studijních materiálů pro všechny, kteří se aktivně účastní revoluce vedené filipínskou komunistickou stranou. Oddělení pro národní vzdělávání toto vydání uveřejnilo v roce 1999 a jeho obsah je tvořen dvěma hlavními částmi. Doporučujeme začít druhou částí knihy a pak pokračovat k první části:
První částí je tzv. Pět zlatých paprsků, soubor pěti textů Mao Ce-Tunga z let 1929 až 1945, během kterých probíhala lidová válka za osvobození Číny od kapitalismu, feudalismu a japonských okupantů. Texty se snaží odpovědět na otázku, jaké by mělo mít revoluční soudružstvo kvality a jaký by měl být jeho správný poměr k revoluci a lidovým masám. Věnují se zároveň i obsáhlému prozkoumání těch vlastností, které jsou naopak nesprávné, které škodí našim revolučním cílům a našemu soudružskému kolektivu.
+ +Druhá část na tu první volně navazuje a místy se k ní i odkazuje. Tvoří ji dohromady čtyři lekce a v každé se vždy rozebírá jeden z klíčových pilířů životaschopné a prosperující organizace. Témata lekcí jsou: Základní revoluční přístup, Revoluční studium a správná metoda analýzy, Linie mas, Demokratický centralismus a systém výborů.
+ +Pevně věříme, že naše společné studium ARAKU nám nejen osvětlí specifika jednoho z předních současných levicových hnutí současnosti, Filipínské revoluce, ale že ohromná nahromaděná zkušenost tohoto hnutí nám pomůže překonat naše limity a budeme tak moci v našem vlastním organizování udělat radikální krok vpřed.
Autorkou dalšího textu je Anurandhy Ghandy, taktéž známá pod svým pseudonymem Avanti. Tato indická revolucionářka narozená v roce 1954 se v mládí nadchla pro revoluční levicovou politiku a více než 30 let svého života strávila ve službách revoluci. Byla jednou ze zakládajícího členstva Komunistické strany Indie (ML) a později byla členkou ústředního výboru Komunistické strany indie (maoistické). Mezi její dlouhodobé zájmy patřily otázky genderu a kastovního systému, konkrétně problematika dalitů, tzv. „nedotknutelných“. Mnoho let strávila v lesích s Lidovou osvobozeneckou guerillovou armádou a bylo to právě někde v Jharkhandských džunglích, kde během přednášek tamním domorodým ženám chytila malárii, což se jí v roce 2008 stalo osudným.
Následující dílo bylo Komunistickou stranou poskládáno a vydáno z její rukopisné pozůstalosti. Ve výsledku se jedná o ucelené proletářsky feministické dílo, které díky Ghandyně perfektní analýze poskytuje čtenářstvu možnost seznámit se přístupnou formou s komplexními dějinami a ideologickým vývojem feministického hnutí, ve všech jeho nejzásadnější směrech a variacích. Autorka ale nezůstává pouze jen u popisu historie a názorů daných směrů, ale v každé kapitole podrobuje jednotlivé tendence marxistické kritice a zkoumá jejich limity a cíle. V kontrastu k této kritice se nám snaží Ghandy načrtnout cestu, jakou by se dle ní feministické hnutí v budoucnu vydat mělo, má-li být schopné splnit své emancipační cíle.
Společné studium tohoto textu nám jistě pomůže prohloubit naší revoluční feministickou praxi.
+72 normostran = 2 týdny
Následuje text od autorky Vicky Legion, dříve píšící pod pseudonymem Gracie Lyons. Knihu vydala v roce 1976 a shrnula v ní své organizační zkušenosti z radikálních protestních hnutí počátku 70. let v USA. Schůzování bylo v té době (a stále je) plné nesoudružských a toxických dynamik. Internalizované opresivní postoje aktivistek a aktivistů, zděděné z kapitalistické společnosti plné individualismu a neustálého soupeření, zamezovaly funkčnímu organizování a dávaly vzniknout velmi nezdravému prostředí frustrace a vyhoření.
S pomocí tří hlavních zdrojů — praxe kritiky a sebekritiky, filozofie dialektického materialismu a metod komunikace a řešení konfliktů vyvinutých psychologem Marshallem Rosenbergem — vytvořila velmi přehlednou příručku pro řešení konfliktů uvnitř revolučních organizací. Pokud, jak říká Vicky v předmluvě, chceme vybudovat silné hnutí schopné uvést v pohyb fundamentální změny systému, musíme se změnit, přetavit sebe samé a postavit se svým zvnitřněným ideologickým pozůstatkům staré společnosti.
Text Vicky Legion je i přes to, že vyšel před 50 lety, neustále aktuální a pro jakékoliv organizování je nepostradatelný a nanejvýš nápomocný. Naši aktivistickou a organizační činnost vybaví nástroji, díky kterým budou naše spolky a uskupení zdravější, úspěšnější a soudružštější.
+Communist Party of the Philippines, 2016
@@ -345,12 +373,28 @@ Aktivně usiluje o osvobození od kapitalismu, imperialismu a souvisejících úCPI(Maoist), mezi 2007 a 2018
109 normostran = 3 týdny
+Amit Bhattacharyya, 2022
331 normostran = 7 týdnů; bude doplněn zkrácený výběr
Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP), 1969
124 normostran = 3 týdny
+Revoluční domorodá tajná komise Zapatovy armády národního osvobození (EZLN-CCRI), 2005
34 normostran = 1 týden